ĮKĖLIMASPasirinkti leidinį

Domenai nuo 15 Lt Dedikuoti.lt serveriai Hostingas Serveriai.lt
 Pagrindinis
Iki vasaros liko 0 d, 0 val, 0 min. Valio!

2015-02-05 / Nuo šiol moksliukai.lt tapo nemokami visiems jau registruotiems lankytojams, o nauji nariai nebepriimami.

Kai prieš daug metų (berods, 2009-ųjų rudenį, o tai buvo prieš visus šešis metus!) sugalvojau pagalbos mokiniams puslapio idėją ir papasakojau apie ją draugams, daug kas sakė, kad toks puslapis skamba per daug gerai, kad būtų tiesa. Ir beveik visi netikėjo, kad aš jį iš tikrųjų sukursiu. Nors tokią idėją turėjau ir dar anksčiau, tik nepakako programavimo žinių, tad teko atidėti metams. Tačiau 2009-ųjų vasarą nusprendžiau pagaliau rimtai užsiimti darbais ir daryti taip, kaip sugebėsiu, bet tuo pačiu ir kuo geriau.

Puslapiui panaudojau PHP-Fusion sistemą, kuri tuomet buvo turbūt populiariausia tarp jaunųjų Lietuvos portalų kūrėjų. Žinios nebuvo didžiulės, tad teko suktis iš padėties perdirbant, berods, failų atsisiuntimo sistemą ir pritaikant ją pratybų įkėlimui, bei tobulinant įvairias kitas puslapio funkcijas. Domenui, hostingui ir reklamai galėjau investuoti tik apie 150 Lt, kuriuos buvau užsidirbęs už dizaino sukūrimą. Nors portalo sukūrimas ir reikalavo laiko ir pastangų, didesnė problema buvo ne pačios sistemos sukūrimas, o sprendimų įkėlimas. Viskas prasidėdavo nuo pratybų skenavimo. Jei kas nors esate skenavę daugiau nei 10 lapų, suprasite kiek laiko tai užima. Puslapio skenavimas trukdavo apie 20 sekundžių ar pusę minutės, tad prie vieno leidinio buvo galima praleisti ir pusę valandos ar daugiau, visą laiką monotoniškai verčiant lapus ir spaudinėjant Scan mygtuką. Tuomet kiekvieną puslapį tekdavo perrašyti Photoshop programa - tam, kad sprendimai būtų įskaitomi. Tai buvo gera proga pasikartoti ankstesnių klasių kursus (buvau, berods, 11 klasėje). Tačiau vistiek prireikė nemažai kolos, snickerių ir garsios muzikos, kad būtų užpildyti šimtai puslapių, kurio vieno sutvarkymas galėjo užimti ir penkias minutes ar daugiau... Taip pamažu gimė pirmasis toks projektas visoje Lietuvoje.

Kadangi vos paleidus puslapį buvo užpildyti tik pirmieji keli kiekvienų pratybų puslapiai, tai gerą mėnesį vos grįžęs po pamokų tiesiog sėdėdavau prie kompiuterio ir pildydavau pratybas. Tai nuolat tęsėsi ir vėliau, tik nebe taip intensyviai. Vietoje pratybų pildymo vis daugiau laiko užimdavo svetainės administravimas, atsakinėjimas į narių klausimus (mano Skype dar dabar yra prisikaupę apie 600 kontaktų, dėl kurių ji užlaužia telefoną vos paleidus) tad ištisas dienas pats sėdėdavau Moksliukuose ir prižiūrėdavau projektą. Vėliau prie projekto prisijungė dar vienas administratorius, Adas, kuris taip pat labai prisidėjo prie pratybų pildymo ir tvarkos palaikymo.

Po metų portalas jau klestėjo. Galima sakyti, kad jis tapo populiarus vos per pirmuosius porą mėnesių, tačiau po metų Lietuvoje jau turbūt vargiai ar buvo likęs mokinys, kuris nežinojo Moksliukų. Visada tikėjau, kad projektas bus sėkmingas, nes jis siūlė tai, ko visiems reikėjo. Tačiau toks projekto populiarumas vistiek nustebino. Be abejo, greitai pradėjo dygti "konkurentai", kurie tiesiog nukopijuodavo visą Moksliukų turinį ir sukurdavo savo svetainę. Būdavo pikta, nes prie to praleidau daugybę valandų, bet stengdavausi nekreipti dėmesio ir koncentruotis į kokybę, o ne beviltišką kovą su nesąžiningais žmonėmis.

Nuo paleidimo praėjus keliems metams portalas jau buvo stabilus ir populiarus. Atsirado nemažai atnaujinimų, nes išmokau geriau programuoti ir koduoti (daugiausia - tų pačių Moksliukų dėka). Bendruomenė buvo stipri ir draugiška. Atsirado narių, kurie padėdavo prižiūrint portalą. Tačiau po maždaug trijų metų gyvavimo portalas pradėjo prastėti: nebespėdavau dėti pratybų, prižiūrėti tvarkos. Kadangi iki tol nebuvau turėjęs tokio rimto puslapio, tiesiog neturėjau patirties kaip susitvarkyti su netikėtu jo išaugimu. Kitaip tariant, tai jau nebebuvo vieno žmogaus darbas, o atrasti pagalbininkų sekėsi sunkiai. Nenuostabu, kad vis didėjo ir narių nepasitenkinimas: problemos būdavo sprendžiamos rečiau, kartais trūkdavo svarbių sprendimų puslapių.

Nusprendžiau viską taisyti stipriai atnaujindamas moksliukus ir priimdamas naują administratorių komandą. Smarkiai pasikeitė dizainas, užsakiau daug kartų patogesnę atsakymų sistemą, pridėjau įvairių reikalingų funkcijų. Tačiau ir naujieji administratoriai su viskuo patys nesusitvarkydavo, o aš supratau, kad pakankamai laiko Moksliukams skirti nebegalėsiu. Tuo metu kaip tik pradėjau studijuoti, o studijos buvo per intensyvios, kad galėčiau išlaikyti dar ir kokybišką projektą. Be to, jau buvo gana populiarių alternatyvų, tad susigrąžinti narius nebūtų buvę lengva. Pati sistema taip pat buvo gerokai pasenusi, o dėl daugybės modifikacijų kodą nebūtų buvę lengva atnaujinti: iš esmės reikėjo viską perkurti. Todėl nuo to laiko Moksliukai tiesiog plaukė pasroviui, be atnaujinimų, naujo turinio ir prieš tai buvusio didelio aktyvumo. Vis dėlto projekto neišjungiau, nes mačiau, kad žmonės lankosi ir vis dar randa naudingos informacijos.

Taigi, po puikių šešių metų kartu su Jumis, projektas pagaliau pasiekė tašką, kuomet nusprendžiau perkelti jį į "archyvo" būseną (turėjau tai padaryti anksčiau, tačiau buvo gaila...). Nauji nariai registruotis nebegalės (taip buvo jau gana seniai), o visas turinys tapo nemokamas, bet tik jiems ir prieinamas. Dabar galiu pasakyti, kad Moksliukai man davė tikrai daug. Tai buvo stipri bendruomenė ir neįkainojama patirtis administruojant puslapį bei sukuriant kažką naudingo nuo nulio. Gaila, kad šiuo metu viskas baigiasi taip, bet visada pagalvoju, kad galbūt kada nors ateityje dar grįšime... Žinoma, tai tikriausiai daugiau svajonės nei realūs planai, bet tvirto ne niekada nesakysiu, nes negaliu prisiversti.

Dėkui visiems iki vieno nuostabiems Moksliukų nariams!
Paulius
info@moksliukai.lt

Dabar naršo: Quetencussy
^ Taisyklės / moksliukai 2.0 / info@moksliukai.lt
© 2012 / Variklis / Dizainas / Kūrimas ^Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas